Opiekunki zajmujący się seniorami czy osobami ciężko chorymi, mogą być świadkami śmierci swojego podopiecznego. Pomimo tego, że jest to ogromne przeżycie, w tym trudnym momencie trzeba zachować się w odpowiedni sposób. Podpowiadamy, jak przygotować się na śmierć podopiecznego oraz co zrobić w takiej sytuacji.

Śmierć podopiecznego – co zrobić w tej sytuacji?

Śmierć podopiecznego jest jednym z tych zdarzeń, na które musi być gotowa każda Opiekunka. Seniorzy, którymi się zajmują Opiekunki to nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale bardzo często również osoby schorowane. Oczywiście najbardziej prawdopodobna jest śmierć podopiecznego w przypadku osób w ciężkim stanie, śmiertelnie chorych, ale w zasadzie w każdym przypadku istnieje pewne ryzyko.

Niekiedy da się zauważyć, że podopieczny właśnie przeżywa swoje ostatnie chwile. Gdy tylko dostrzeże się niepokojące sygnały, czyli np. zmianę zachowania i postępujące osłabienie, należy niezwłocznie skontaktować się z rodziną. Dzięki temu mogą mieć jeszcze okazję się pożegnać z bliską osobą.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące sygnały lub masz podejrzenie, że senior nie oddycha podajemy kilka punktów co należy zrobić i kogo powiadomić :

 

  • Zadzwoń na pogotowie. Ogólnodostępny numer to 112.
  • Poinformuj rodzinę podopiecznego
  • Poinformuj agencję pracy i swojego koordynatora

Bardzo ważne jest, by mimo trudnych emocji zachować spokój i opanowanie.

Służby medyczne, które przyjadą (lekarz lub ratownik medyczny) potwierdza zgon i wystawią akt zgonu (der Totenschein, der Todesbescheinigung, der Leichenschauschein lub L-Schein). Wszelkie inne formalności już należą do rodziny, która zawiadamia zakład pogrzebowy.

 

W obliczu śmierci osoby podopiecznej kończy się zlecenie, a rodzina, w konsultacji oczywiście z agencją opieki, podejmuje decyzję, ile czasu Opiekunka ma być jeszcze na miejscu. Zdarza się, że pomoc potrzebna jest jeszcze przez kilka następnych dni. Czasem też Opiekunka zostaje i uczestniczy w ceremonii pogrzebowej. Naturalnym jest, że kiedy Opiekunka przez dłuższy czas zajmowała się zmarłym seniorem, to kilka słów otuchy czy zwykłe przytulenie będą miłym gestem, który będzie pomocny dla obu stron. 

Jak poradzić sobie ze śmiercią podopiecznego? Zalecenia i wskazówki dla opiekuna.

Poradzenie sobie ze śmiercią podopiecznego może być wyjątkowo trudne. Dobrze jest wtedy pamiętać o tym, jak bardzo może pomóc rozmowa – z rodziną zmarłego, bliskimi czy chociażby koordynatorem z agencji. Poprzez wyrażanie swoich uczuć i refleksji łatwiej jest się z nimi zmierzyć. Jeśli samodzielne radzenie sobie ze stratą okazuje się być nieskuteczne, warto skorzystać z usług psychologa. Odpowiednio poprowadzona terapia pomoże pogodzić się ze śmiercią podopiecznego i przepracować trudne emocje, tak by możliwy był szybki powrót do normalnego trybu życia.

Przy tym warto jednak pamiętać, że trzeba dać sobie czas. Każdy reaguje na takie sytuacje w inny sposób. Jedni wolą od razu zająć się pracą i wrócić do swoich obowiązków, inni zaś mogą potrzebować kilku dni na to, by odpocząć i odreagować. Jeśli pracuje się w agencji, należy od razu w szczery sposób komunikować swoje potrzeby koordynatorowi.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech  jest pracą bardzo cenioną , szczególnie za granicą, ale też wiąże się czasem z trudnymi sytuacjami.  Z tego względu warto jest współpracować z firmą/ agencją pracy, która w najtrudniejszych momentach zapewnia wsparcie swoim pracownikom. Po śmierci podopiecznego nie tylko zaoferuje niezbędną pomoc, ale też znajdzie kolejną pracę albo zorganizuje powrót do domu.